In Memoriam – Martien van Goor

07.01.26 Indira van 't Klooster

Op 18 december 2025 overleed Martien van Goor, die door zijn voormalig bureau GGH Architecten wordt herinnerd als een warm, enthousiast en innemend persoon. ‘Wij bewaren dierbare herinneringen aan zijn betrokkenheid, zijn creatieve blik en het vertrouwen dat hij ons steeds gaf.’ Voor AetA schreef Eric Huijten (partner GGH) een mooi stuk  over zijn indrukwekkende oeuvre, met name in de theaterwereld.

Amsterdammers kennen zijn werk vooral van de uitbreiding van Theater Carré, waarvoor Martien met GGH de nieuwe toneeltoren ontwierp (1993) en zaal en foyers moderniseerde (voltooid in 2004).
Lees erover in Stadsgezichten in het Parool en in de Arcam Architectuurgids.

Zijn meest spectaculaire (onbekende) Amsterdamse project was misschien wel de renovatie en modernisering van het Van Gogh Museum. Terwijl Kisho Kurokawa werkte aan de spectaculaire uitbreiding, kreeg Martien de opdracht om in het oorspronkelijke gebouw van architectenbureau Rietveld, Van Dillen en Van Tricht de klimaatinstallaties en de dag- en kunstlichtvoorzieningen te verbeteren, de entree te verruimen en nieuwe kantoorruimte te creëren. ‘Hoewel het uiterlijk van het hoofdgebouw door Van Goors ingrepen aanzienlijk is gewijzigd, kan worden gesteld dat de aanpassingen in de geest van Rietveld zijn gedaan. De compositie van rechthoekige en kubische elementen wordt er niet door verstoord en de helderheid van het concept is er alleen maar door vergroot.’

Voor Arcam was hij een gewaardeerd lid van de Programmaraad van 1994 tot 1998, waar zijn hartelijke persoonlijkheid en rationele manier van denken in grote mate hebben gedragen aan onze programmering. Eerder was hij al betrokken bij de tentoonstelling Bouwen voor Cultuur (1992), waarin – behalve Carré – de nog te realiseren (!) ontwerpen voor nieuwe cultuurgebouwen, zoals NEMO (toen nog Science Center, van Renzo Piano), Afas Live (toen nog MOJO, van Frits van Dongen) en het nooit gerealiseerde ontwerp voor Muziekcentrum De IJsbreker van Herman Hertzberger centraal stonden. In de expositie Salon ‘d Actualité (1986-2013) is zijn rol bij Arcam in bredere context te zien.

Website by HOAX Amsterdam