Hoe kunnen ontwerpers voorbij modernistische denkbeelden bijdragen aan een veerkrachtige toekomst?
Arcam en de Academie van Bouwkunst Amsterdam presenteren de 1.Lectures – Repair and Renewal, een lezingenreeks voor geïnteresseerden en studenten over ontwerpen binnen klimaatopgaven. Met inspirerende sprekers, zoals Wagon Landscaping en BC Architects & Studies & Materials, over gemeenschapsgerichte oplossingen en bouwen voor toekomstige generaties.
De voertaal van deze reeks is Engels.
De lezingen sluiten aan op een speculatieve ontwerptraject “Een Optimistisch Rampenplan voor het Noordzeekanaalgebied”. Daarin erkennen we dat ontwerpkracht geen toverkracht is. Ontwerpers zijn meestal (vervuilende) radertjes in een mondiaal productiesysteem met een enorme co2-footprint.
Ontwerpen aan een Optimistisch Rampenplan vereist daarom allereerst het afleren van bestaande idee-fixes, zoals de hardnekkige, modernistische gedachte dat architecten, stedenbouwkundigen en landschapsarchitecten de wereld beter (gezonder, welvarender, groener) maken. Dat betekent zeker niet dat ontwerpen geen zin (meer) heeft. Ontwerpers kunnen – mits bewust van de deels onafwendbare rampen om hen heen – actief ontwerpen voor bewustzijn, zero footprint en Repair en Renewal.
De lezingen in 1.Lectures – Repair and Renewal vormen een bron van kennis en onderbouwing voor klimaatopgaven en dienen om andere denkers rondom dit thema te betrekken en met elkaar in gesprek te brengen.
Kalender
- 20 februari 2025
1.Lectures Dirk Sijmons: Navigeren door het Antropoceen voorbij het modernisme
Info >
- 10 april 2025
1.Lectures Mathieu Gontier (Wagon Landscaping): Landscape at the scale of the hand
Info >
- 18 september 2025
1.Lectures BC Architects & Studies & Materials: Hybride bouwen met bioregionale, low-tech, circulaire en inclusieve ontwerpen.
Tickets en info >
De andere data betreffen:
- 30 oktober 2025
- 4 december 2025
- 26 februari 2026
- 9 april 2026
- 7 mei 2026